Інститут геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України
Меню

Полтавська гравіметрична обсерваторія Інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України

Завідувач: Лубков Михайло Валерійович

Директор, доктор фізико-математичних наук
старший науковий співробітник, геофізик

тел. 0532 56-92-38

http://pgo.geoplanet.org/index.html

Відділ геодинаміки
Завідуючий: Лубков Михайло Валерійович
доктор фізико-математичних наук
Teл.: 380 (532)56-92-38

Лабораторія декаметрової радіоастрономії
Завідуючий: Браженко Анатолій Іванович
тел. 380 (532)54-59-59

Полтавська гравіметрична обсерваторія (засновник акад. АН УРСР А.Я. Орлов, 1926 р.), має в розпорядженні фундаментальний гравіметричний пункт, пов'язаний з Європейською гравіметричної мережею і опорними гравіметричними пунктами колишнього СРСР. За даними спостережень за приливними варіаціями сили тяжіння, нахилами земної поверхні і лінійними деформаціями більш ніж в 40 пунктах України визначено параметри, що характеризують реакцію Землі на дії таких сил, як гравітаційний вплив Місяця і Сонця. На основі багаторічних геодезичних, наклонометричних і деформографічних спостережень встановлено: основною причиною сезонних вертикальних рухів і нахилів земної поверхні є періодичні варіації її вологості, а не температури, як вважалося раніше. Ведуться астрономічні спостереження за змінами широти Полтави, на основі яких отримані дані для визначення переміщення полюсів Землі і для вивчення нутації земної осі. Полтавський ряд спостережень яскравих зірок не має аналогів в Світовій практиці широтних спостережень.

З 1980 р. ведуться роботи з прогнозу землетрусів з використанням сейсмонаклономерів надзвичайно високої чутливості та з широким динамічним діапазоном. Встановлено поява флуктуацій нахилів земної кори перед сильними землетрусами зони Вранча. У 1992 р. введена в дію перша черга радіотелескопу "Уран-2"; поблизу Полтави, який є складовою частиною системи радіоінтерферометрів "Уран", віднесеної до національного надбання України. За ці роботи співробітники обсерваторії В.Г. Булацен і А.І. Браженко удостоєні Державної премії України 1997 року в галузі науки і техніки.

Науковий колектив обсерваторії підтримує плідні контакти з Міжнародним центром по земним приливам (Брюссель, Бельгія) і з Морський обсерваторією США (м Остін). Радіоастрономічні дослідження виконуються в рамках міжнародного проекту INTAS "Нові кордони в декаметровій радіоастрономії" і координується Паризькою обсерваторією. Великий внесок у заснування та розвиток Полтавської обсерваторії внесли такі відомі вчені як акад. АН УССР О.Я. Орлов, акад. АН УССР Є.П. Федоров, чл.-кор. АН УССР З.М. Аксентьєва. Тут починав свій науковий шлях акад. НАН України Я.С. Яцків. В даний час він директор Головної астрономічної обсерваторії НАН і перший заступник Міністра освіти і науки України.

Про інститут | Останні новини | Нормативні документи | Контакти
© 2011 Інститут геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України. Всі права захищені