Інститут геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України
Меню

Міжнародна діяльність


МІЖНАРОДНЕ НАУКОВЕ ТА НАУКОВО-ТЕХНІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО (2024 р.)

У 2024 році Інститут геофізики виконував дослідження в галузі наук про Землю спільно з науковими установами зарубіжних країн: Азербайджану, Грузії, Італії, Казахстану, Киргизстану, Нідерландів, Німеччини, Румунії, Франції, Польщі, США, Словаччини, Таджикистану, Канади.

Основні напрямки, за якими здійснювалось міжнародне співробітництво:

   - вивчення глибинної будови, тектоніки, структури, геодинаміки континентальної та океанічної літосфери методами геофізики (сейсмічні, гравіметричні, магнітометричні та електрометричні дослідження) з метою прогнозу пошуків родовищ корисних копалин;

  - розробка теорії, методики, апаратури, автоматизованих систем забезпечення геофізичних досліджень та обробки й інтерпретації їх результатів;

   - проведення геофізичних досліджень навколишнього середовища з метою вивчення та прогнозування сейсмічної небезпеки та інших загрозливих природних явищ;

   - вивчення основ нелінійної нерівноважної геофізики та їх використання для розробки новітніх технологій та техніки інтенсифікації видобутку енергоносіїв.

В Інституті ведеться активна наукова співпраця з науковими установами країн Європейського Союзу: Нідерландів, Німеччини, Франції, Польщі, Словаччини, Румунії, Італії.

Інститут виконує дослідження за двосторонніми угодами про співробітництво в галузі наук про Землю спільно з науковими установами зарубіжних країн:

   - США (Альбукерська сейсмологічна лабораторія Геологічної служби США, м. Альбукерк).
   - країни Європейського Союзу - Польща (Інститут геофізики ПАН, м. Варшава), Франція (Лабораторія UMR Geoazur Університет Ніцца-Cофія Антиполіс, CNRS).

У 2024 році Інститут проводив роботи по двом міжнародним грантам, наведені в формі ІХ-2.

На підставі договору між Інститутом геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України і Сейсмологічною лабораторією Альбукерка Міністерства природних ресурсів США, Геологічної служби США, Наукового центру геологічної безпеки виконувався міжнародний обмін сейсмологічною інформацією між Інститутом геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України і Геологічною службою США. Американській стороні (Альбукеркська обсерваторія США) регулярно передавалися записи сейсмічних подій і мікросейсм, зареєстрованих комплектом апаратури IRIS2 на сейсмічній станції "IRIS-Київ", що входить до складу глобальної сейсмічної мережі.

Інститут входить в колаборацію AdriaArray Initiative секція сейсмологія про співпрацю в частині обміну сейсмологічною інформацією.

Інститут виграв (разом з БФ "Фундація Поступ", м. Вроцлав, Польща; Вроцлавський університет науки і технологій, м. Вроцлав, Польща; Інститут авіації Лукашевича, ILOT, м. Варшава, Польща; Національний університет "Львівська політехніка", м. Львів,) у конкурсі по програмі НАТО "Наука заради миру та безпеки" та виконує роботи по темі: "Ідентифікація та класифікація боєприпасів що не розірвалися для України (MinesEye)", керівник проекту від Інституту член-кор. НАН України, д.геол.н., проф. Бахмутов В.Г.

Виконується спільна з Національним управлінням ядерної безпеки США, Департаменту енергетики, Українським науково-технічним центром роботи згідно Партнерської угоди по проекту Р793a, з реконструкції та модернізації національної сейсмічної мережі України. В 2024 р. закуплено та доставлено в ІГФ: Широкосмуговий сенсор TRILLIUM SLIM POSTHOLE 120s - 16 шт., Акселерометр TITAN SMA - 5 шт., Акселерометр TITAN - 5 шт., Дігітайзер CENTAUR (3, 6 chanels) - 16 шт. Виконано польові роботи по вимірюванню спектральної потужності шуму та підраховано PPSD для 14 станцій: LUBU, GOSU, TURU, SUGL, LOMU, VOVU, GRAU, SHIU, TNSK, KANV, KHRY, PLTV, STPN, SKVR. Модернізовано, встановлено сучасне обладнання, налагоджено онлайн передачу даних через GSM зв'язок на сервер ІГФ НАНУ з сейсмічної станції LUBU Любешки. Побудовано інфраструктуру нових майданчиків сейсмічних станцій TURU (Турє), GOSU (Гошув).

В 2024 р. виконувався договір по Гранту на інтеграцію даних в ОРФЕУС Гео-IНКВАЕР (ORFEUS Geo-INQUIRE Data Integration Grant) керівник к.геол.н. Амашукелі Т.А. Було інтегровано безперервні сейсмологічні дані відкритого доступу в режимі реального часу і відповідні метадані станції/сайту (stationXML/SeisComPXML) з української сейсмічної мережі в Європейський інтегрований архів даних (EIDA). Переоснащено сейсмічні станції Карпатського регіону: KSV, RAKU, MEZU.

Співробітники Інституту приймають участь у міжнародному проекті NATO Science for Peace Multi-Year Project G5907 "Prevention of Geothreats to Azerbaijan's Energy Independence". Метою даного проекту є розробка методів для підвищення стійкості та надійності роботи важливих об'єктів, таких як гідроелектростанції та атомні станції. Створені підходи та методи тестуються на прикладі Шамкірської та Мінгачевірської гідроелектростанцій в Азербайджані, які є найбільшими в країні та пов'язані з двома найбільшими водосховищами на Кавказі.

За результатами конкурсу, оголошеного Університетом м. Парма, Італія, Департамент наук про хімію, життя та навколишнє середовище на наукові гранти для українських науковців, Єгорова Т.П. та Муровська Г.В. виконують роботи в рамках наукових стипендій на тему "Тектонічна архітектура північних Карпат за геофізичними та геологічними даними". Дослідження проводяться в зазначеному Департаменті м. Парма.

Стажування в Університеті імені Фрідріха Шиллера (Friedrich-Schiller-Universit?t Jena), м. Єна, Німеччина, проходить д.ф.-м.н. Арясова Ольга, Мета стажування - участь у проекті "Гомогенізація дифузії з бар'єрами" (Homogenization of diffusions with interfaces). Фінансування врамках гранту DFG. Період стажування: 01.09.2024-28.02.2025. У рамках розпочатої раніше співпраці з Єнським університетом буде вивчено гомогенізацію процесів дифузії у середовищах із бар'єрами. Буде доведено теореми існування та єдиності для дограничних процесів, дослідження впливу різних типів мембран на дифузійні характеристики граничного процесу. Будуть створені перспективи сумісних досліджень з колегами з Інституту геонаук Єнського університету.

Кравчук М.В. брала участь у проекті ANR під назвою Fluid2Slip в лабораторії Geoazur (Universite Cote d'Azur, Observatoire de la C?te d'Azur, CNRS, IRD) з досліджень явища зародження та каутеризації розривних тріщин (з'єднань) в експериментальних моделях шаруватих порід з метою визначення їх розподілу та еволюції. Виконані більш ніж 100 експериментів дозволили отримати уявлення про еволюцію їх утворення і встановити, що кластеризація є домінуючим засобом тріщинуватості. Керівник проекту Марк Соссон, директор з досліджень, CNRS Geoazur (Marc Sosson, Director of Researches, CNRS Geoazur).

У рамках програми підтримки українських дослідницьких колективів Польською академією наук, що виконується у співпраці з Національною академією наук США, співробітники Інституту геофізики НАН України Бахмутов В., Главацький Д., Поляченко Є. приймали участь у реалізації проєкта Інституту геофізики Польської Академії наук (наук. керівник K. Бондар, проєкт PAN.BFB.S.BWZ.394) "Кількісний аналіз магнітних властивостей ґрунтів для оцінювання забруднення важкими металами внаслідок військових дій в Україні".

У 2024 р. Інститут виконанував роботи в рамках спільних проєктів по безвалютному обміну. Проєкти є продовженням багаторічної плідної співпраці Інституту геофізики з іноземними Інститутами:

   - спільний польсько-український проєкт: "Розробка методики обчислення локальних індексів геомагнітної активності за допомогою даних магнітних обсерваторій та перманентних станцій України та Польщі" 2022-2024, що реалізується у рамках Угоди співробітництва між Національною академією наук України та Польською академією наук. В рамках проєкту проводились порівняльні вимірювання за допомогою українських та польських приладів в геомагнітній обсерваторії "Бельск". Обмін новими даними геомагнітних обсерваторій з Польщі та України з метою розрахунку індексів геомагнітної активності;

   - спільний польсько-український проєкт: "Геофізичні дослідження будови літосфери Східно-Європейського кратона" 2022-2024, що реалізується у рамках Угоди співробітництва між Національною академією наук України та Польською академією наук. В рамках проєкту проводилось комп'ютерне моделювання та побудова попередньої швидкісної моделі вздовж досліджуваного профілю SHIELD21;

   - спільний польсько-український проєкт: "Палеогеографія та тектонічна еволюція Українського щита за даними палеомагнітних досліджень Коростенського плутону" 2022-2024, реалізується у рамках Угоди співробітництва між Національною академією наук України та Польською академією наук. В рамках проєкту проводились палеомагнітні дослідження Коростенського плутону Українського щита.

Науковці Інституту виступали з доповідями на таких закордонних конференціях: EGU General Assembly 2024, 14-19 Apr, Vienna, Austria; AAPG Europe regional conference, 28 - 29 May, 2024, Krak?w, Poland; 1 8th Workshop of the International Lithosphere Program, 07-11 October, 2024. Krakow, Poland; Conference EcoTech 2024, November 19-22, Jelgava, Latvia; Geoconvention conference, June, 2024, Calgary, Canada; XXth IAGA Workshop on geomagnetic observatory instruments, data acquisition and processing, November 4-6, 2024, Vassouras, Brazil; BLU 2024 - Workshop of the Bulgaria-Latvia-Ukraine nitiative for Space Weather Investigations, June 3-7, 2024, Primorsko, Bulgaria; 16th EGU Emile Argand Conference on Alpine Geological Studies, Alpine Workshop, 16-18 September 2024, Siena, Italy; XIII Slovenska geofyzikalna konferencia, 11-12 September, 2024, Bratislava; SEISMIX 2024, 24-28 June, 2024, Uppsala, Sweden; BoScience Publisher, 2024, Chicago, USA; 26th EM Induction Workshop, 7-13 September 2024, Beppu, Japan; International Scientific and Practical Conference "Oil-and-Gas Content and Geological Problems of the Caspian Region", May 23-26, 2024, Baku, Azerbaijan; AGU Fall Meeting, 23 January 2024, San Francisco, USA; AGU Fall Meeting 2024, 9-13 December 2024, Washington, D.C., USA; 85th EAGE Annual Conference & Exhibition (including the Workshop Programme), 10-13 June 2024, Oslo, Norway; 5th International Scientific Conference "Academics and Science Reviews Materials", January 18-19, 2024, Helsinki, Finland; SSA 2024 Annual Meeting, 29 April - 3 May, Anchorage, Alaska; 39th General Assembly of the European Seismological Commission (GA ESC), 22-27 September 2024, Corfu, Greece; ORFEUS and Geo-INQUIRE Workshops 2024, 5-7 November, Helsinki, Finland; International GEoREST Workshop on Induced Seismicity begins, 11.03.2024, Esporles, Spain.

Співробітники Інституту є учасниками наступних закордонних організацій, редакцій: Європейської асоціації геовчених і інженерів (EAGE) (Корчагін І.М.), Географічного товариства Угорщини (Ігнатишин В.В.), редколегія "Бюллетень Института геологии и геофизики АН Молдовы" (Кендзера О.В.), редколегія "Известия НАН Азербайджана, Серия наук о Земле" (Кендзера О.В.).

Участь молодих учених Інституту у міжнародному співробітництві:

   Аспірант Інституту Черкес С. бере участь у проєкті НАТО SPS G6261, програма "Наука заради миру та безпеки" (SPS) "Ідентифікація та класифікація UXO для України" (проєкт Mines Eye).

У 2024 році здійснено 6 виїздів (5 чол.) за кордон (Болгарія, Польша, Словаччина, США), іноземних вчених Інститут не приймав.

На 2025 рік заплановані відрядження співробітників Інституту до країн: Польща та інші.

МІЖНАРОДНЕ НАУКОВЕ ТА НАУКОВО-ТЕХНІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО (2023 р.)

МІЖНАРОДНЕ НАУКОВЕ ТА НАУКОВО-ТЕХНІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО (2022 р.)

МІЖНАРОДНЕ НАУКОВЕ ТА НАУКОВО-ТЕХНІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО (2021 р.)

МІЖНАРОДНЕ НАУКОВЕ ТА НАУКОВО-ТЕХНІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО (2020 р.)

МІЖНАРОДНЕ НАУКОВЕ ТА НАУКОВО-ТЕХНІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО (2019 р.)

МІЖНАРОДНЕ НАУКОВЕ ТА НАУКОВО-ТЕХНІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО (2018 р.)

МІЖНАРОДНЕ НАУКОВЕ ТА НАУКОВО-ТЕХНІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО (2017 р.)

МІЖНАРОДНЕ НАУКОВЕ ТА НАУКОВО-ТЕХНІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО (2016 р.)

Про інститут | Останні новини | Нормативні документи | Контакти
© 2011 Інститут геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України. Всі права захищені